Kunstmatige stem neemt ochtendshow over bij Life Radio in Oostenrijk
Op vrijdag 1 augustus heeft het Oostenrijkse Life Radio een opmerkelijke proef uitgevoerd tijdens de ochtendshow Perfekt geweckt. Terwijl vaste presentator Steffi Sperr op vakantie was, nam een digitale versie van haar stem tijdelijk haar rol in het programma over. Life Radio is hiermee de eerste zender in Oostenrijk die een dergelijk experiment uitvoerde.
De proef draaide om een kunstmatige stem die werd opgebouwd aan de hand van spraakopnames van Sperr. Met behulp van zogeheten voice cloning-technologie en een tekst-naar-spraakapplicatie werden haar karakteristieke stemgeluid en intonatie digitaal nagebootst. De AI-variant van Steffi werd ingezet voor de reguliere presentatie, verkeersinformatie en vaste onderdelen van het programma. Ook de rubriek Wahrheit oder Pflicht en de zomerse actie Hauptsache Eis werden door de digitale stem ingesproken.
Naast de klanknabootsing ontwikkelde Life Radio ook een bijpassend avatarbeeld van Steffi. De verkeersinformatie werd weliswaar door de redactie samengesteld, maar door de kunstmatige stem aan de luisteraars voorgelezen.
De reacties op het experiment waren overwegend positief. Luisteraars konden in de Life Radio-app raden welke van twee geluidsfragmenten door de echte Steffi werd ingesproken. Uit die test bleek dat 43 procent de synthetische stem niet van echt wist te onderscheiden. Er kwamen veel reacties binnen van verbaasde luisteraars, van wie een aanzienlijk deel het verschil niet opmerkte.
Binnen het team van Life Radio werd na afloop zowel verwondering als terughoudendheid gedeeld. De technologie blijkt overtuigend, maar roept ook vragen op over de rol van kunstmatige intelligentie in de dagelijkse radiopraktijk.
Life Radio beschouwt het project als een eenmalige test. Het experiment heeft in elk geval aangetoond dat toepassingen van kunstmatige intelligentie in de radiowereld niet langer toekomstmuziek zijn, maar inmiddels al tot de dagelijkse realiteit behoren.
Aanbevolen antwoorden
Doe mee aan het gesprek
Je plaatst een bericht als gast. Indien je al een account hebt, kun je je nu aanmelden om het bericht met je account te plaatsen.
Opmerking: Je bericht moet eerst worden goedgekeurd door een moderator voordat het zichtbaar is.