Spring naar bijdragen
Bekijk in de app

Een betere manier om te browsen. Ontdek meer.

Radiotrefpunt

Een app op volledig scherm op je startscherm, met pushmeldingen, badges en meer.

Zo installeer je deze app op iOS en iPadOS
  1. Tik op het deelpictogram in Safari
  2. Scroll door het menu en tik op Toevoegen aan beginscherm.
  3. Tik rechtsboven op Toevoegen.
Zo installeer je deze app op Android
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

AVROTROS trekt zich terug uit Eurovisie Songfestival 2027

(0 recensies)

AVROTROS doet in 2027 niet mee aan het Eurovisie Songfestival. Volgens de omroep is het evenement zijn neutrale karakter kwijtgeraakt doordat een van de deelnemende landen nog altijd betrokken is bij een grootschalig militair conflict. De geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten werken volgens AVROTROS steeds sterker door in het evenement en hebben geleid tot grote verdeeldheid.

De omroep heeft het afgelopen jaar bij de European Broadcasting Union (EBU) aangedrongen op duidelijke en transparante regels voor deelname van landen die betrokken zijn bij een militair conflict. De recent aangekondigde aanpassingen van de EBU bieden AVROTROS echter onvoldoende vertrouwen dat het onafhankelijke en neutrale karakter van het Songfestival kan worden hersteld.

Waarden van de publieke omroep

AVROTROS stelt dat deelname aan het evenement daardoor niet langer past bij de eigen uitgangspunten van betrouwbaarheid, onafhankelijkheid en menselijkheid. De omroep wijst daarbij op het humanitaire leed in Gaza en de voortdurende zorgen over de persvrijheid, die volgens AVROTROS de afgelopen jaren steeds meer invloed hebben gehad op de discussie rond het Songfestival.

Ook de ontwikkelingen rond het evenement in 2026 spelen mee in het besluit. Vijf landen besloten dat jaar niet deel te nemen, terwijl voormalige winnaars hun trofee terugstuurden. Daarnaast riepen meer dan duizend muzikanten en andere cultuurmakers de EBU in een open brief op om maatregelen te nemen.

AVROTROS vindt daarom dat er een duidelijk afwegingskader nodig is voor de deelname van landen die betrokken zijn bij een militair conflict. Daarbij moet volgens de omroep inzichtelijk zijn onder welke omstandigheden deelname nog verenigbaar is met het neutrale karakter van het Songfestival. De omroep zegt dat het vooralsnog onvoldoende duidelijk is op basis waarvan de EBU dergelijke afwegingen maakt.

Besluit over Nederlandse deelname

AVROTROS heeft de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) op de hoogte gebracht van het besluit en de verantwoordelijkheid voor de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival teruggegeven aan de NPO. De NPO bepaalt hoe de Nederlandse deelname in 2027 verder wordt ingevuld.

AVROTROS geeft aan dat het besluit niet lichtvaardig is genomen. Het Songfestival was volgens de omroep oorspronkelijk bedoeld om mensen en landen met elkaar te verbinden, maar de huidige internationale spanningen hebben volgens AVROTROS geleid tot een situatie waarin het evenement steeds meer als een podium van verdeeldheid wordt ervaren.

7 Opmerkingen

Aanbevolen antwoorden

Geplaatst (bewerkt)

En hopelijk neemt geen enkele andere omroep dit "gekkies-circus" over. Wees nou eerlijk, het gaat voortaan gewoon om wie de meest bizarre video vertoning en uiterlijk heeft en het liedje zelf is nog slechts punt twee, een enkele uitzondering daargelaten. (Anouk-Common Linnets). Ik denk nu even aan de bizarre Lordy's, de kakelende Israëlische kip, "de vrouw met de baard", een jochie in een bontjasje op een draaiende schijf, na het songfestival was het over-uit-en gedaan. Eendagsvliegjes, meer niet, omdat het gewoon om het visuele ging en niet om de vocale kwaliteiten.

Misschien schop ik nu tegen de schenen van de die-hard songfestival liefhebbers aan, maar als een "vrouw met de baard" volgens de Eurovisie jury en kijkers beter is als de Common Linnets dat zit er ergens iets goed fout!!!

Henk Kruize

bewerkt door Henk-Anna Loog

ruudam

Leden

Geplaatst

De EBU moet gewoon stoppen met dat Songfestival.

Ooit begonnen als aardigheidje om het Eurovisie net een beetje meer nuttig te gebruiken, en het was leuk in het begin.

Maar het is nu aan alle kanten volledig uit de hand gelopen, wansmaak en politisering.

De EBU is een techneuten, juridische club die terug moet naar haar hoofdtaak, belangen behartiging voor Publieke omroepen.

Rob Veld

Leden

Geplaatst

Volgens mij was het songfestival bedoeld als songfestival, maar zoals Henk al aangaf de show er rondom heen is alles bepalend. Het gaat uiteindelijk om de muziek, tekst en zangkwaliteit en er spelen nog wel een paar andere dingen zoals bijvoorbeeld is het een meezinger, is het een lied wat blijft hangen, etc.

Kortom op deze wijze heeft een songfestival geen zin.

Oh en politiek speelt al langer mee, nu ziet men Israel liever niet meedoen, maar er was een tijd dat menig land zijn 12 punten aan Israel gaf en of dat dan kwalitatief het beste nummer was ...............

Rob V.

Geplaatst

18 uur geleden zei Rob Veld:

maar er was een tijd dat menig land zijn 12 punten aan Israel gaf en of dat dan kwalitatief het beste nummer was

En wat te denken van de combinatie Cyprus-Griekenland... altijd de meeste punten naar elkaar ongeacht de kwaliteit van het "liedje". En wat moeten we met Australië??? Geen Eurovisie lid, en was eenmalig maar bleef erbij. Tja, je houd van het "Eurovisie Circusfestival" of je houd er niet van, ik behoor dus bij de laatste groep.

Kijk wel elk jaar, als je een mening over iets geeft moet je ook echt weten waarover je praat... en dan zie je een b.v. Engelse inzending met halfnaakte heren, gekleed in chaps en dan denk je... "They can't be serious" maar dan zie je dat het nog idioter kan, een kerel helemaal in het zilver geschminkt, dan weer een Joost Klein look-a-like... Samen met mijn huisgenote kijk ik dan, allebei met een lekkere borrel erbij en vallen dan van de ene in de andere lachwekkende verbazing.... net als toen Nederland de "Tobbers" (of was het "Toppers"??) stuurden.

Maar de die-hard Eurovisie fans moeten zeker blijven kijken.... ieder zijn meug!!! Als jij het leuk vind dan moet je je niks van mijn geschrijf aantrekken en lekker kijken.... ja toch?

Henk Kruize

Theo PE1OPQ

Leden

Geplaatst

Als politiek niet mee doet, waarom mag Rusland niet meer mee doen?

Zijn de doden in Gaza en de Westbank andere doden dan Europese doden?

Theo

Geplaatst

4 minuten geleden zei Theo PE1OPQ:

Zijn de doden in Gaza en de Westbank andere doden dan Europese doden?

Blijkbaar wel, dus stoppen met die handel!!!! Geen Rusland? Dan ook geen Israel.

Henk

Geplaatst

De twee conflicten verschillen fundamenteel (In juridische en geopolitieke zin) van elkaar.

Rusland mag niet meedoen omdat de Russische staatsomroepen volgens de EBU hun onafhankelijkheid hadden verloren en puur functioneerden als een spreekbuis/propaganda-instrument van de overheid. Korte tijd later stapten de Russische omroepen zelf uit de EBU.

Israël mag wel meedoen omdat de Israëlische publieke omroep (KAN) volgens de EBU voldoet aan de lidmaatschapseisen en persvrijheidsnormen. De EBU stelt dat het uitsluiten van KAN een bestraffing van de omroep zou zijn voor het beleid van de overheid.

Doe mee aan het gesprek

Je plaatst een bericht als gast. Indien je al een account hebt, kun je je nu aanmelden om het bericht met je account te plaatsen.
Opmerking: Je bericht moet eerst worden goedgekeurd door een moderator voordat het zichtbaar is.

Gast
Een opmerking toevoegen...

Account

Navigation

Zoeken

Zoeken

Browser pushmeldingen configureren

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.