Spring naar bijdragen
Bekijk in de app

Een betere manier om te browsen. Ontdek meer.

Radiotrefpunt

Een app op volledig scherm op je startscherm, met pushmeldingen, badges en meer.

Zo installeer je deze app op iOS en iPadOS
  1. Tik op het deelpictogram in Safari
  2. Scroll door het menu en tik op Toevoegen aan beginscherm.
  3. Tik rechtsboven op Toevoegen.
Zo installeer je deze app op Android
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Radio via middengolf opnieuw in beeld in Noorwegen

(0 recensies)

Er is in Noorwegen een aanvraag ingediend voor het gebruik van de middengolffrequentie 1575 kHz voor uitzendingen in de omgeving van Bergen. De Noorse nationale communicatiedienst Nkom heeft bevestigd dat zij een vergunningaanvraag hebben ontvangen. Dit maakt de weg vrij voor andere partijen om ook een aanvraag te doen voor deze frequentie.

Omdat de meeste mensen in Noorwegen tegenwoordig radio luisteren via DAB+ of internet, en sommigen nog via FM, is de belangstelling voor middengolf de laatste jaren afgenomen. Toch lijkt er opnieuw interesse te ontstaan, met een concrete aanvraag als gevolg.

De frequentie van 1575 kHz staat geregistreerd bij de Internationale Telecommunicatie-unie (ITU) voor een zender van 1 kilowatt, met een rondstralende antenne voor de locatie Erdal, een wijk in de gemeente Askøy, nabij Bergen. Nkom weten laat weten dat het nog niet zeker is of andere locaties binnen Noorwegen in aanmerking komen.

Om daadwerkelijk te mogen uitzenden, is niet alleen een frequentievergunning nodig, maar ook een zogenaamde anleggskonsesjon – een uitzendvergunning voor de benodigde infrastructuur. Deze wordt verstrekt door Medietilsynet, de Noorse media-autoriteit. Geïnteresseerde partijen dienen hun aanvraag voor beide toestemmingen uiterlijk 26 mei 2025 in te dienen.

De vergunning voor uitzending via deze middengolffrequentie zal geldig zijn tot en met 31 december 2026. Volgens informatie van radionytt.no is het mediabedrijf Northern Star Services een van de geïnteresseerden. Dit bedrijf heeft in het verleden al toestemming gekregen voor uitzendingen op langegolf, maar die activiteiten bleken financieel niet haalbaar.

De organisatie zou nu overwegen om via de middengolf te gaan uitzenden, mede omdat de kosten voor uitzending met laag vermogen betaalbaar zijn. Naar verluidt is het doel van de geplande uitzendingen om religieuze programma's te verspreiden.

5 Opmerkingen

Aanbevolen antwoorden

Juul

Leden

Geplaatst

Dat doen ze goed daar. Nu hier nog.

Gast Alfred Hof

Gast Alfred Hof

Gasten

Geplaatst

4 uur geleden zei Juul:

Dat doen ze goed daar. Nu hier nog.

Dat gebeurt hier al. Echter, met het schandalige vermogen van 25 Watt!

Juul

Leden

Geplaatst

Alfred, genoeg toch voor Couvorden e.o. ?

Gast Alfred Hof

Gast Alfred Hof

Gasten

Geplaatst

Zeker Juul,

Je zegt echter 'nu hier nog', waarmee je aangeeft dat het hier niet gebeurt. En dat is dus niet zo. Ja, voor Coevorden is het genoeg, maar dan mogen de jaarlijkse kosten ook wel wat omlaag! Voor het bedrag dat ik nu per jaar betaal, zou ik graag wat meer vermogen willen maken.

Rink Hof

Leden

Geplaatst (bewerkt)

Je kunt in NL voor een hele rij middengolf frequenties een 100 Watt uitzendvergunning aanvragen.

Op 1485 mag met max. 1 Watt worden uitgezonden.

Het bereik is vooral afhankelijk van de antenne die je weet te realiseren.
Meer info bij de RDI:

<https://www.rdi.nl/onderwerpen/radio-en-televisie/commerciele-omroep/laagvermogen-middengolf>

De frequenties staan in dit aanvraagformulier (pdf opent meteen in jouw pdf programma):
<https://www.rdi.nl/binaries/rdi/documenten/formulieren/2019/09/04/aanvragen-laagvermogen-middengolfzenders/Aanvraagformulier+voor+frequentieruimte+laagvermogen+middengolfzenders.pdf>

De 1557 voor Amsterdam is hierin niet vermeld, ook de korte golf frequenties staan er niet in en het is mij onbekend of je ook de 171 kHz lange golf kunt aanvragen.

Hier zie je de uitgegeven vergunningen bij RDI:
<https://www.rdi.nl/onderwerpen/radio-en-televisie/documenten/vergunningen/2022/03/16/overzicht-vergunningen-laagvermogen-middengolf>

Maar meer info geeft deze site:

<https://babylona.home.xs4all.nl/pe9mj/indexLPAM.htm>

En inderdaad, het is vrij duur. Niet alleen RDI rekent 543 euro per jaar, ook het Commissariaat voor de Media rekent jaarlijks iets en BUMA/STEMRA komt ook langs (ben ik nog een instantie vergeten?).

Wellicht periodieke kosten voor sitehuur en in ieder geval elektriciteit.

Mede door deze kosten en omdat ik geen goede antenne-opstelplaats weet, ben ik er (nog) niet aan begonnen.

Rink

bewerkt door Rink Hof

Doe mee aan het gesprek

Je plaatst een bericht als gast. Indien je al een account hebt, kun je je nu aanmelden om het bericht met je account te plaatsen.
Opmerking: Je bericht moet eerst worden goedgekeurd door een moderator voordat het zichtbaar is.

Gast
Een opmerking toevoegen...

Gerelateerde berichten

Belangrijke informatie

Door gebruik te maken van deze website ga je akkoord met Gebruiksvoorwaarden, Privacybeleid en Richtlijnen.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.